Każdy poważniejszy uraz, bądź operacja zostawiają po sobie blizny. Należy pamiętać, że terapia blizn nie skupia się wyłącznie na aspekcie estetycznym, ale również na poprawie ruchomości tkanki w miejscu, gdzie znajduje się blizna. Terapia blizny zapobiega powstawaniu blizn przerostowych i keloidów.
1. Uruchomienie procesu zapalnego (48 – 72 godziny)
2. Proces proliferacji (10 – 15 dni)
3. Proces dojrzewania (1 miesiąc – 2 lata)
Powstawanie prawidłowej lub nieprawidłowej blizny jest uzależnione od wielu czynników. Prawidłowy przebieg gojenia się rany pooperacyjnej, wiek pacjenta, karnacja skóry czy skłonność genetyczna do powstawania bliznowców, wpływają na wygląd blizny pooperacyjnej.
Metody zapobiegania bliznowaceniu oraz leczenia blizn :
Mobilizacja Blizny
Mobilizacja blizny jest to rodzaj terapii manualnej polegającym na delikatnym masowaniu i rozciąganiu blizny, „rolowaniu” tkanek skóry i ich rozcieraniu. W przypadku dużych blizn pooperacyjnych czy pourazowych (zwłaszcza po rozległych oparzeniach) mobilizacja sprawia, że blizna staje się bardziej elastyczna i miękka.
Zmniejsza ryzyko powstawania przykurczów, czyli nadmiernego napinania się skóry w czasie fazy przebudowy. Delikatny ucisk blizny w czasie masażu zmniejsza ryzyko nadmiernej produkcji włókien kolagenowych.
Podczas mobilizacji wskazane jest użycie żelu silikonowego na blizny, ogranicza on ryzyko powstania bliznowców i blizn przerostowych.
W przypadku blizn po oparzeniach masaż blizny z użyciem żelu silikonowego zapobiega również powstawaniu przykurczów, pękaniu naciągniętej skóry, zmniejsza też świąd i uczucie napięcia towarzyszące tego typu bliznom.
Terapia blizny w domu
Mobilizację blizny warto wspomóc terapią w domu. W ramach domowej rehabilitacji fizjoterapeuta może zalecić masaż blizny, oraz stosowanie dodatkowych środków przyspieszających gojenie.
Zostaw numer telefonu
Klikając ZAMAWIAM KONTAKT wyrażasz zgodę na kontakt telefoniczny na podany przez siebie numer telefonu.