Głęboka oscylacja jest to unikalna i opatentowana metoda fizjoterapeutyczna, wykorzystywana w celu uzyskania szybkich efektów po zbiegach chirurgicznych, urazach, przeciążeniach i w schorzeniach neurologicznych. Przyczynia się onado zmniejszenia dolegliwości bólowych, obrzęków, stanów zapalnych i terapii ran. Jej unikalność względem innych terapii polega na dogłębnym działaniu obejmującym wszystkie warstwy tkanek tj. skóra, tkanka łączna, tkanka tłuszczowa podskórna, mięśnie, naczynia krwionośne i limfatyczne. Za atut i komfort w trakcie wykonywania zabiegu należy uznać brak nieprzyjemnych odczuć.
Główną zaletą tej metody jest możliwość mechanicznej stymulacji w przypadkach gdzie inne metody tradycyjnej terapii mechanicznej są przeciwwskazane. Sytuacje te to takie, w których dochodzi do ciężkich i rozległych urazów tj. stłuczenia, skręcenia, zwichnięcia, a również w przypadku trudno gojących się ran.
Działanie Głębokiej Oscylacji opiera się na przerywanym polu elektrostatycznym, wytwarzanym pomiędzy aplikatorem, a tkankami pacjenta. W trakcie zabiegu tkanki pacjenta, dzięki siłom elektrostatycznym są pociągane, a następnie zwalniane w wybranym zakresie częstotliwości (5-250 Hz).
Procesy fizjologiczne głębokiej oscylacji które zostały potwierdzone kliniczne to:
W zależności od problemu jaki występuje możemy wykorzystać terapię do masażu łącznotkankowego, klasycznego lub limfatycznego. Kiedy mamy do czynienia z obrzękami różnego typu bądź ranami należy postępować zgodnie z metodyką drenażu wg dr.Asdonka. Zabieg rozpoczyna się od drenażu obszaru ujściowego tj. szyja i kąty żylne, następnie wykonuje się drenaż obszaru przyobrzękowego kończąc na drenażu obszaru obrzękowego lub rany.
Pacjent trzyma elektrodę bierną między palcami, należy pamiętać, iż skóra powinna być sucha bądź posypana talkiem aby nie zaburzyć działania pola elektrostatycznego. Terapeuta wykonuje okrężne ruchy w kierunku odpływu węzłów chłonny używając do tego aplikatora z głowicą. Podczas zabiegu na rany, owrzodzenia i odleżyny zalecane jest zabezpieczanie rany jałowym opatrunkiem Tegaderm co pozwala na prowadzenie zabiegu na obszarze rany.
Pacjent po uszkodzeniu prawego stawu skokowego, który nastąpił podczas meczu koszykówki – uraz skrętny z uszkodzeniem więzadeł okołostawowych. Obrzęk, ograniczenie ruchomości, ból prawego stawu skokowego. Widoczny obrzęk i krwiak okolicy kostki bocznej. W USG obraz skręcenia oraz naderwania więzadeł stawu skokowego prawego.
Zabiegi zlecone do realizacji:
Zabieg głębokiej oscylacji wykonano przez 10 dni z użyciem zmiany częstotliwości co 5 minut zaczynając od częstotliwości 120-180 Hz, następnie 14-30 Hz kończąc na 85 Hz.
Każdego dnia widać było znaczną poprawę w likwidacji obrzęku oraz zmniejszeniu się krwiaków. Po 10 dniach fizjoterapii ustąpiła bolesność pojawiając się jedynie po dłuższym wysiłku fizycznym. Poprawiła się ruchomość stawu. Krwiak i obrzęk całkowicie ustąpił. Pacjent po 14 dniach od urazu prawidłowo obciążał stopę, nastąpiła normalizacja napięcia mięśniowego, siła mięśniowa 5+ w skali Loveta, pełen zakres ruchomości stawu.
Autor artykułu:
Mgr Karolina Piekarczyk
Fizjoterapeuta
Zostaw numer telefonu
Klikając ZAMAWIAM KONTAKT wyrażasz zgodę na kontakt telefoniczny na podany przez siebie numer telefonu.